Tisztítás


Hogy burkolatunk hosszú időn át szép legyen, rendszeres tisztításra, karbantartásra van szükség. Ehhez próbálunk némi segítséget nyújtani.

Parketta

Alapszabály: amit a parketta nagyon nem szeret, az a víz! A víztől a parketta dagad, vízfoltos lesz! Kiszáradás után zsugorodik és hézagos lesz! Éppen ezért amennyire csak lehet, kerüljük a vizes takarítás minden formáját. A parketta tisztításához porszívó vagy partvis, majd enyhén nedves, puha kendő a megfelelő. Javasoljuk a vizes (nedves) takarítás helyett a speciálisan parketta tisztításhoz kifejlesztett, lakkozott, olajozott  parketták gondozására gyártott ápolószerek használatát, melyek meghosszabbítják a lakk, olaj élettartamát, használatukkal a parketta megőrzi eredeti ragyogását. Célszerű parkettánkat évente legalább kétszer megfelelő padlóápolóval áttörölni, amivel eltüntethetjük a még alig észrevehető lakkfelkopásokat, karcokat. Ezzel nemcsak a padló lesz újból szép, hanem a bevonat tartósságát is jelentősen megnöveljük.
További védelmet jelent parkettánknak, ha a bútorok - főként székek, asztalok - lábaira vékony filcet ragasztunk, amivel a lakk karcosodását csökkenthetjük. A görgős székek kerekeit célszerű gumisra cserélni, vagy használhatunk egy speciális, átlátszó védőlapot.
Megfelelő ápolással parkettánk egész életünkön át szép és esztétikus megjelenésével lakásunk dísze lehet.

Padlóápoló szerek

Laminált padló

Gyakorlatilag hasonlóan járjunk el, mint a parketta esetén. A víz a laminált padlónak is fő ellensége . Ezért csak teljesen kicsavart alig nedves ruhát szabad szükség esetén a tisztításhoz alkalmazni - a laminált padló felülete ugyan nyomtatott dekorréteg, hordozója azonban többnyire valamilyen préselt faőrlemény. Ha lehetőségünk van rá, vizes takarítás helyett itt is használjuk inkább a speciálisan erre a célra kifejlesztett tisztítószereket!

Padlóápoló szerek

Parafa

A parafa padló általános tisztítása történjen porszívóval. A parafa sem szereti a sok vizet, itt is alaposan kicsavart ruhát használjunk, vagy ha lehetőségünk van rá, akkor az erre a célra kifejlesztett tisztítószereket! A parafa antisztatikus hatású, nem vonzza a port. A parafa falburkolatokat  esetében egy enyhén nedves ronggyal célszerű áttörölni. Viaszolt burkolatoknál használhatunk természetes viasz tartalmú ápolószert.

          Padlóápoló szerek

SZIZÁL SZŐNYEG

A napi, vagy általános tisztítás nagy teljesítményű porszívóval történjen.

Alap tisztítás:

Bizonyos időközönként - a szennyeződés mértékétől függően – szükséges egy olyan tisztítás, amely a kisebb zsíros, olajos foltokat is eltávolítja. Száraz tisztítószerek, száraz szőnyegsamponok alkalmasak erre a célra. Fontos: a tisztítószer felhordása és a hatóidő letelte után nagyon alaposan porszívózza ki a szőnyeget, hogy a feloldott szennyeződés és a tisztítószer maradványai teljesen eltűnjenek a szőnyeg szálai közül. Ezek a tisztítószerek erős kemikáliákat tartalmaznak.

Folttisztítás:

Alapszabály: minél gyorsabb, annál hatékonyabb. Itassa fel a egy tiszta (nem színes) ronggyal a kifolyt, kiömlött anyagot.
Ne dörzsölje!! Langyos vízben oldott tisztítószeres ronggyal próbálja kiszedni a szennyeződést. Figyeljen oda, hogy a tisztítószert is itassa fel! Ha ez megtörtént, hajszárítóval szárítsa ki a vizet a szőnyegből, így nem marad ott az a bizonyos vízfolt okozta karika.

A tisztítószer fajtája függ a folt természetétől, és a szőnyeg színétől. Sok tisztítószer tartalmaz fehérítő adalékot, ez a sötétebb színű szőnyegeknél végzetes világos foltokat tud okozni. A világos folt feltűnőbb tud lenni mint egy sötét.
A legenyhébb tisztítószer az ecet, langyos vízben oldva. Oldja a zsírfoltokat, és nem veszi ki az anyag színét.

Ajánljuk még, hogy vásárláskor kérjen tőlünk egy kis darab maradékot, amin, - a foltok keletkezését megelőzően, - kipróbálhatja tisztítószerei hatását. Így gyorsan és bátran tud cselekedni, ha kell.
 

KÓKUSZ SZŐNYEG

Ugyanúgy tisztítjuk, mint a szizált, ugyanakkor a kókusz nem színezhető olyan könnyen, és a vizet is bírja, tehát erősebb tisztítószert és több vizet is használhatunk. Tulajdonképpen akár vizes tisztítást is alkalmazhatunk, de mérlegeljük azt, hogy ebben az esetben mennyi kemikália kerül a szőnyeg szálai közé, és hogy vajon el tudjuk-e azt maradéktalanul távolítani.
Természetes antisztatikus tulajdonsága miatt nem alapvető a vizes tisztítás; erős porszívóval minden nem zsíros, olajos szennyeződést el tudunk távolítani.

Ötlet: télen, mikor a fűtés miatt nagyon alacsony a levegő páratartalma, érdemes friss hóval végigkefélni a kókusz szőnyeget. Visszakapja ragyogó színét, és mivel lassan párolog ki belőle a beszívódott nedvesség, 1-2 napig páradúsabbá teszi a a helyiség levegőjét.
 

TENGERIFŰ

Általános tisztítása történjen porszívóval.

Időnként langyos, ecetes vízzel áttörölve eltávolíthatjuk a zsíros, olajos szennyeződéseket.

A tengerifű szőnyeg hálás darab. Természetes viaszos bevonata miatt nehezen festhető; boríthatunk rá vörösbort és kávét is. Nem igényel vegyszeres tisztítást. A vegyszerek roncsolják a viaszos bevonatot, így az anyag elvesztheti fényességét.
Ugyanúgy tisztítsuk a foltokat, mint a szizálnál, és különösen ügyeljünk arra, hogy ne dörzsöljük közben a szőnyeget. A tengerifű szálai szélesebbek és laposabbak, könnyebben sérülhetnek.
 

LENHEVEDER

A szőnyeggel együtt porszívózzuk ki.

A foltokat úgy kezeljük, mint a szizálnál. A lenheveder utólag festett, így a fehérítőszert tartalmazó szerek és a dörzsölés fakíthatják a színt. A sötétebb színek könnyebben fakulnak.
 

Kellékek